Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
Şeyda TOPALLAR
Şeyda TOPALLAR (1)

17 Eylül Üniversitesi Maliye

 

  

20.Ara.2015 Be the first to comment! Written by

 

Afrika kıtası devasa deliklerle dolu.Bu delikler elmas madenleri.Kongo, Sierra Leone, Güney Afrika ve diğer bölgeler.Afrika kıtasının büyük çoğunluğu ya zengin elmas yataklarına sahip yada elmas ticaretinin geçiş yolları üzerinde.

 

İngiliz iş adamı tarafından 1888 yılında kurulan De Beers,  Afrika ‘nın en büyük istilacısı. Günümüzde dünya elmas ve pırlanta piyasasının yaklaşık yüzde 90’ ı De Beers'in elinde. ‘1937’de Sierra Leone ‘ya giren De Beers firması büyük bir istila  gerçekleştirmek üzere ilk adımını attı.Afrika Kıtası’nın dört bir yanına devasa delikler açtı. Bunlardan en büyüğü ise Kimberley Çukuru denilen maden.Bu maden öylesine derin ve büyükki  yarattığı hava akımı nedeniyle üzerinden uçak bile geçemiyor.Sierra Leone ve Angelo başta olmak üzere Afrika ülkelerinde ve geri kalmış bazı ülkelerde ülkenin fakir insanları çok zor koşullar altında çalıştırılarak elmas çıkartılıyor.Daha kötüsü ise bu ülkelerde yaşanan  iç savaş başta De Beers firması olmak üzere büyük elmas şirketleri tarafından el altından destekleniyor.Bunun en bariz örneği 90 lı yılların başında milyonlarca insanın uzuvlarının kesilerek sakat bırakıldığı  veya öldüğü DEVRİMCİ BİRLEŞİK CEPHE –DEVLET SAVAŞI’ dır.Bir iç savaş maskesi altında gizlenen bu yıkım De Beers’ in oyunundan başka birşey değildi. Bu insanlık tarihinin en kanlı dönemlerinden birinin yaşanmasına neden oldu. Beyaz adam geldi ve Afrika karardı...

 

Bu ülkelerde eğer zor şartlar altında çalışmak istemiyor  veya asker olup savaşmayı kabul etmiyorsan tecavüz, küçük yaşta çocukları kaçırma,köpekle kontrol-korkutma, kol ve bacak kesme  gibi işkencelerle çalışmaya zorlanıyorsun.Bu yüzden bu ülkelerde diğer ülkelere oranla sakat kalma oranı çok daha yüksektir. Yaşanan bu insanlık dramına karşı elmas için yeni bir sınıflandırma ortaya çıkarılmıştır.Bu sınıflandırmaya  göre iki tür elmas vardır.Bunlar savaş (conflict ) elmasları ve savaş dışı  (conflıct – free diamond) elmaslardır.Savaş elmasları,  ülkenin insanları zor sağlık şartları altında çalıştırılarak ve elmas şirketlerinin desteği ile ülkede iç savaş çıkartıralarak elde edilmektedir.Savaş dışı elmaslar ise çıkarılırken  çalıştırılan insanlar sağlıklı koşullarda ve ücret karşılığı çalıştırılmaktadır.Savaş elmasları çatışma ve iç savaşa neden olurken savaş dışı elmaslar  ülkede çatışma ve iç savaşa neden olmamaktadır.

 

Elmas, ziynet eşyası ve yüzük taşı olarak cok yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.Eskilerden günümüze elmasa ziynet eşyası olmasının dışında bir çok anlam yüklenmektedir.Hastalıkları iyileştirdiği veya zehirlenmeleri önlediği yönünde günümüze kadar ulaşan bir çok inanış vardır. Günümüzde ziynet eşyası olarak kullanım oranı %25-30 endüstri aletlerinde kullanım oranı % 75-80 dir.Yani elmasa bütün o albesini kazandıran tüketicinin zevk, inanış ve tercihidir. Bu durum da bütün sorumluluk tüketicinin üzerine düşmektedir. Tüketiciler  elmas satın alırken elmasın kökenini ,nereden geldiğini ,hangi yıl çıkarıldığını sorar ve kanıtlanmasında ısrarcı bir tavır sergiler ise sanayinin tavrını değiştirebilirler.Tüketicilerin gösterdiği bu tepki hem şirketlere hemde elmas ticareti yapan ülkelere kadar ulaşabilir.Bu da bir nebze de olsa beyaz adamın istilasının önüne geçebilir.

 

 

 

ŞEYDA TOPALLAR

 

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

KAYNAKLAR:

 

http://www.babialem.org

 

http://www.meydangazetesi.org

 

http://www.sbedergi.ibu.edu.tr

 

http://www.takifoni.com

 

http://www.web.b.ebscohost.com