Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
Balkanlardaki Yumuşak Güç Perspektifleri
Rate this item
(0 votes)

 

Yumuşak güç kavramı, Amerikan siyaset bilimci Joseph S. Nye tarafından kullanıldıktan sonra literatürde sıkça başvurulan bir kavram olarak karşılaşılmaya başlandı. 1990  yılında Nye , yumuşak güç kavramına ilk defa Liderliğe Zorunluluk:Amerikan Gücünün Değişen Doğası (Bound to Lead Changing Nature of American Power) adlı kitabında yer vermişti. Nye tarafından 2004 yılında yazılan Yumuşak Güç: Dünya Siyasetinde Başarının Yolu (Soft Power: The Means to Success in World Politics) adlı  kitabında ise yumuşak gücün ABD açısından önemine vurgu yapılmaktadır. Güç denilince akla ilk gelen askeri güçtür. Askeri güç de zor kullanmak, kaba kuvvettir. Ulusararası ilikiler literatüründe buna “sert güç” denilmektedir. Yumuşak güç ise , bir ülkenin diğer ülkeleri sert güç  kullanmadan yani  askeri ve ekonomik gücü yerine kültürel ögeleriyle etkisi altına almasıdır.

 

Balkanlar, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası'nın doğusu, Anadolu'nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölgedir. Tarih boyunca Avrupa'nın hiçbir bölgesi Balkanlar kadar saldırı, istila ve işgale uğramamıştır. Türk ve islam medeniyetinin derin izlerini taşıyan Balkanlar, yakın geçmişe kadar  birçok savaşa şahitlik etmiştir.

 

Askeri güçleri zayıf olan Avrupa Birliği ülkeleri, yumuşak güç uygulayıcısı durumundadır. Arada bir ABD’nin operasyonlarına katılan İngiltere hariç, Avrupa Birliği ülkeleri, II. Dünya Harbi’nden beri pasif durumda kalmayı tercih etmektedir. Avrupa Kıtası ülkeleri günümüzde yumuşak güç politikası uygulayarak, sonuç almaya gayret göstermektedir.

 

Balkanlar, üzerinde birçok din ve kültür barındıran geniş bir coğrafyadır. Topraklarının tamamı Balkanlar’ın sınırları içinde olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan gibi ülkerin  türk kültüründen büyük izler taşıması sebebiyle türkiye üzerindeki yumuşak gücünü de fazlasıyla etkiler. Türkiye’nin Balkanlarda yumuşak gücünün en büyük uygulayıcısı olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) , sosyal ekonomik yapılar ile üretim sektörünün gelişmesi, kültürel işbirliği ve sosyal barışa katkı sağlayacak projeler gerçekleştirmiştir. TİKA’nın   Arnavutluk , Karadağ, Kosova, Bosna-Hersek, Makedonya ve Sırbistan’da ülkesel olarak  yürüttüğü proje ve faaliyetlere bakıldığında geniş bir yelpazede gerçekleşmiş etkinlikler görmek   mümkündür. (www.tika.gov.tr 14.07.2012 ).

 

Balkan ülkelerinin kendisine has coğrafi özelliklerine bağlı olarak turizm yapısı da  yumuşak gücünde en etkili faktörlerindendir. Özellikle  Adriyatik ve Ege muhitinde yer alan Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan ülkelerinin sahil yerleri yurt içi ve yurt dışı turizm etkinliklerinde en önemli noktalardır. Turizm açısından değeri gittikçe artan Karadağ bu ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Balkanlarda yeni durak: Karadağ olarak türklerin gözde yerlerinden birisi durumundadır( Sabah Gazatesi ,26.04.2015). ulaşımın kolay olaması bu durumu çok fazla  olumlu olarak etkilemiştir. Hırvatistan’ın büyük limanlarından biri olan Split Limanı , Yunanistan’ın Ege kıyısındaki Selanik Uluslararası Havalimanı ve Sofya Havalimanı ulaşımı kolaylaştırıp Balkanların yumuşak güç olmasındaki rolüne büyük katkı sağlar.

 

Çok fazla kültürü bir arada barındırdığı için birden çok kültür-dil ilişkisine sahiptir. Bu sebeple de birçok edebi faaliyette bulunulmuştur ve bu faaliyetler hala devam etmektedir. Böylece çok fazla eser oluşturulmuş ve oluşturulan eserler, ilgili dilin edebiyat dünyası içinde yer almışlardır. Bazı eserler ise, yazıldığı dilin dışında başka bazı dillere de çevrilmiş, Nobel Edebiyat Ödülü gibi ödüller kazanmıştır(New York Times, 18.04.1993). Bugünkü Balkan edebiyatı, dil ağacının beş ayrı kolunda yer alan sekiz millî dil ile yazılır.

 

              KAYNAKÇA

 

 

 

 

 

Read 113300 times Last modified on Cumartesi, 20 Şubat 2016 15:04

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.