Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
Medya’ da Nefret ve Ayrımcılık Söylemi; Alman Medyası
Rate this item
(0 votes)

 

Medya’ da Nefret ve Ayrımcılık Söylemi; Alman Medyası

 

Haber diyordu Stephens bir yazısında, gündelik hayatın sınırları içerisinde kendi başımıza deneyimleyebileceğimizin dışındaki dünyayla ilgili bilgilerimizin temel kaynaklarından biri, belki de en önemlisidir. Bu yüzden haberlerin toplumun en temel bilgi kaynağı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dünya’ da habercilik söz konusu olduğunda ayrımcılığın hemen her türünü hem ana akım medyada hem de daha “beklenmedik” bir biçimde sol medyada görmek mümkündür. Hatta bazen ayrımcılık konusunda daha hassas davrandığını ifade eden yayınlarda bile ayrımcı ve de nefret söylemleri yer bulabilmektedir.

 

Peki medyadaki haberlerin nefret ve ayrımcılık söylemi içerip içermediğini kolaylıkla anlayabilir miyiz?

 

Çınar, bunu özetle; bir gruba, bir grubun üyelerine yönelik ifade nefreti teşvik ediyorsa ve bu teşvikin  sözde geçerli nedeni, o gruba isnat edilen özelliklerse; bir grup, bir kimlik, bu grubun ve/veya kimliğin üyeleri, sırf bu gruba üye oldukları için aşağılanıyor, ikinci sınıf görülüyor, bir şeylerin faili sayılıyor; ya da bu grupların ya da üyelerinin aşağılanmaları,ikinci sınıf görülmeleri, haklarından mahrum edilmeleri meşru gösteriliyor ise o metin, o konuşma,o fotoğraf, o video, o illüstrasyon vs, nefret söylemi içermektedir denebilir.

 

Gelin örnekler üzerinden değerlendirme yapalım. Ve de uluslar arası medyanın ülkemiz hakkındaki haber başlıklarına bakmayı deneyelim.

 

Örnek alacağımız medyada Alman medyası!

 

Tageszeitung- Erdoğan ve Karanlık güçleri/ Bu haber metni  “Düşmanlık/ Savaş Söylemi” ile nefret söylemine verebileceğimiz örneklerden biri…

 

Bild: Gezi olaylarının yıldönümünde Erdoğan polisle halka saldırıyor! Bu haber başlığı da “Abartma/ Çarpıtma” ile nefret söylemi içermektedir…

 

Welt: Dindar bir nesil isteyen Erdoğan gençleri anlamıyor! Yine bu haber başlığı ile de “Simgeleştirme” ile ayrımcılık amaçlanmıştır…

 

Die Welt: Erdoğan tehdit etti! Bu haber başlığı ile Alman medyası “Düşman Söylemi” ile nefret söylemleri içermektedir…

 

Alman medyasından birkaç tane verdiğimiz örneklerin sayısını çoğaltabiliriz. 

 

Alman medyasında nefret söyleminin neden bu denli yaygın olabildiğine dair çok şey söylenebilir. Bunun nedeni olarak ifade edebileceğimiz, iktidarın siyasi emellerinin bir parçası olarak ayrımcı ve nefret içeren bir söylemi toplumsallaştırma çabası olabilir.

 

Almanya’ da ayrımcı ve nefret içeren söylemin çoğu zaman “resmi söylem”e paralel olarak üretilmesi, daha doğrusu çoğu zaman resmi söyleme denk düşmesi, ayrıntılı tarihsel, sosyolojik, sosyal psikolojik analizleri gerekli kılmaktadır. Devletin tek tipleştirici kimlik politikalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan ve yaygınlaşan etnik ve dini ayrımcılığın kökeninde, saldırgan bir milliyetçilik düsturu üzerine kurulmuş olan hâkim ideolojiyi bulmak mümkündür.

 


                                                                                            Hakkı Yuca-İbrahim Sait-İbrahim  Ataç-Yasin Nuri Çakır

 

Read 78005 times Last modified on Pazar, 21 Şubat 2016 11:36

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.