Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
YPG Tehdidi
Rate this item
(0 votes)

 

Demokratik Birlik Partisi yani PYD, 2003 yılında Suriye’nin kuzey bölgesinde PKK’nın Suriye kolu olarak faaliyet göstermek için kurulmuştur. PYD’nin silahlı kanadı YPG’dir. Lideri Salih Müslim’dir. Her ne kadar isminde Demokrasi terimini kullansalar da halihazırda YPG birçok kuruluş ve ülke  tarafından terör örgütü kapsamına alınmıştır.(Birleşmiş Milletler, Uluslararası Af Örgütü bunlardan bazıları.) Kafanızda şekillendirmek için Türkiye örneğini vermek yanlış olmayacaktır. HDP siyasi uzantılı bir örgüt olsa bile desteği PKK’dan almaktadır.

 

YPG, özellikle 2014 yazında ortaya çıkan IŞİD’in Kobani’ye saldırması sonucu kamuoyunda popülaritesini artırmıştır. Şaşırmayın. Bir hedef var ise ve bu hedefi “5 devlet” belirliyorsa, yeni yeni terör örgütleri ve bölge savunucuları çıkmaya devam edecektir.  Peki neden bu kadar önemli YPG/PYD? Kuruluş amaçları ve bölgedeki  rolü nelerdir diye soranlarınız vardır, söyleyelim; Türkiye’nin 

 

  • Ortadoğu ile bağlantısının kesilmesini sağlamak.

  • Irak Suriye sınırında yeni bir Kürdistan devleti kurmak.

  • Lazkiye limanınıda içine alan toprak parçasına sahip olmak.

  • Bölgenin haritasını değiştirmek .

  • Sınır hattının kontrolünü sağlayıp maddi çıkarlar elde etmek. (sınır ticareti, kaçakçılık, gelen yardımlara el konulması vb.)

 

Yıllardır süren savaşlar sonucu Irak haritası yeniden şekillendi, sıra Suriyede. Ama bu sefer pastadan pay isteyenlerin çoğalması, planların değişmesine sebep oldu.  ABD, İngiltere, Rusya, İran pastanın müdavimleri. Bu bölünmeye ve yeni oluşumlara karşı temkinli olanların başında sınır komşusu olarak Türkiye ve destek birliği olarak Suudi Arabistan bulunmakta. Suudi Arabistanın rezerv tehdidi sonucu Çin’in bölgede tarafsız kaldığını şimdilik belirtelim.

 

1918 tarihli Wilson planının bir parçası olan Kürtlerin devletleşip Akdenize inme planının gerçekleşme sürecini yaşıyoruz. YPG emrindeki 57.000 asker ,Türkiyede ve dünyada destekçileri ile bu amaç için uğraşıyor. Hakimiyet alanını genişletmek ve lazkiye limanına inebilmek için önüne gelen arap ve türkmen halkları katlediyor. Dünya buna göz yumuyor. Victor Hugo’nun da söylediği gibi: “Paris’te bir adam öldürülürse bu bir cinayettir, ortadoğuda elli bin insan boğazlanırsa bu sadece bir meseledir."

 

                                                              MUHAMMET KÜÇÜKALTUN

 

Read 92650 times
More in this category: « Kürt Toplumu ve PKK

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.