Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
Aum Shinrikyo
Rate this item
(0 votes)

 

    Terörizm hiçbir hukuki ve ahlaki değerleri dikkate almamakla birlikte; ırk,mezhep ve cinsiyet ayrımı da yapmamaktadır . Terör örgütleri hiçbir düzeni  ve kuralı kabul etmemektedirler . Şu anki dünyada terörizm sadece bir devletin,bir ulusun değil,genel hatlarıyla tüm dünyayı  tehdit eden bir unsur haline gelmiştir . Aum Shinrikyo örgütü de bu tanımlamaya tam anlamıyla uyan bir örgüttür.

    Şubat 1984’te Shoko Asahara tarafından  kurulan ‘’aum inc.’’ adında bir 
yoga okuluyla başlamıştır . Bu okulun kurucusu olan Shoko Asahara’nın gerçek ismi Chizuo Matsumoto’dur . Matsumoto kendini ruhani bir güç olarak görmekte ve bununla doğru orantılı olarakta üye sayısını hızla arttırmaktadır . İlk başlarda tamamen yoga eğitimine odaklı insanların toplandığı bir yer olan okul,daha sonralarda ise çok büyük ses getirecek terörizm faaliyetlerinin merkezi haline gelecektir . Şubat 1985’te ‘’Twilight Zone’’ dergisinde yayınlanan makalede Lotus Pozisyonun’da yerden birkaç santim yükselmiş bir fotoğrafıyla beraber görünen Matsumoto hızla kendine yeni üyeler kazanmıştır.
    Matsumoto Ağustos 1988’de Fuji Dağında ki Fujinomiya bölgesinde bir merkez kurdu. Buradaki amaçları 
Dünyanın kurtuluşunun ancak dünyadaki nüfusun azalmasıyla olacağı inancını taşımalarıydı. İnançlarına göre 30.000 kişi sağlandığında kıyametten kurtulacaklardı . Matsumoto’ya ilk kimyasal silah programını öneren kişi Seiichi Endo olmuştur.
    Avukat olan Tsutsumi Sakamoto araştırmalar yaparak bu inançların ve söylenen durumların yalan olduğunu ve bu oluşumun yozlaşmış bir düzen olduğunu açıkladı . İnsanlara bu durumu anlatmak için bir çaba sarfetti . Sakamoto ya çeşitli uyarılar yapılarak bunları anlatmaktan vazgeçmesi istendi ancak Sakamoto pes etmedi ve geri çekilmedi . Bunun üzerine Matsumoto avukatın suikast emrini verdi . Bunu yapanın sadakat testinden geçeceğini söylediler. Suikasti Tomosama Nakagawa düzenledi . Sakamoto,eşi ve çocuğunu öldürdü.Bu suikastin önemli 2 yönü olacaktı.İlki kimyasal bir suikast olması,ikincisi ise bu örgütün karşısında durmak isteyenlere açık bir mesaj olmasıydı.Bu olay araştırılıp ailenin kaybolduğu ortaya çıktığında olay yerinde örgütün rozeti bulunmuştur.İmza niteliğinde olan bu rozet herkeze açık bir mesaj niteliği taşımaktadır.Siyasete girmek isteyen ve bu olayın sonucunda büyük bir hezimet ve üye kaybeden örgüt,yer altına çekilip sadece terör eylemlerine yönelme kararı almıştır.Örgütün en büyük kaynağı insandır.Örgütün üyeleri genellikle tıp,kimya,biyoloji ve mühendislik eğitimi almış bireylerdir.Bu da kimsayal silahlarla eylem yapma özelliğini geliştirmiş ve nükleer savaşı desteklemelerine yol açmıştır . Örgüt bugünlerde ALEPH adıyla bilinmektedir. Bu değişimle beraber eylemsizlik kararı alınmış ve Shoko 
Asahara 29 Ocak 2009’da asılarak idam edilmiştir.Taşkın TAŞAR


KAYNAKÇA
BAL, İhsan, ÖZEREN, Süleyman, Dünyadan Örneklerle Terörle Mücadele, Ankara, Usak Yayınları, 2010

http://www.uludagsozluk.com/k/aum-shinrikyo/
http://www.atin.org/detail.asp?cmd=articledetail&articleid=366
http://www.terororgutleri.com/aum-shinrikyo-orgutunun-yapisi/
http://arsiv.mmo.org.tr/pdf/11240.pdf
http://www.academia.edu/4972000/Aum_Shinrikyo_by_Batuhan_Özdemir


 

Read 55811 times Last modified on Pazar, 21 Şubat 2016 11:27

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.