Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
Kürt Toplumu ve PKK
Rate this item
(0 votes)

 

 

 

PKK, ilk kurulduğu yıllarda Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaşayan vatandaşların Türk ırkından ayrı bir ırk olduğunu, Türk devleti tarafından sömürüldüğünü, dil ve kültürünün asimile edildiğini savunarak, Türkiye’nin doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerini içine alacak şekilde Suriye-İran ve Irak toprakları üzerinde bağımsız bir  Kürdistan devleti kurmayı hedeflemektedir. PKK terör örgütü sözde "Kürt halkı için savaşan kahraman özgürlük savaşçıları" olduğu yalanı yoğun bir  biçimde işliyor.Fakat Kürt halkının bununla bir ilgisi yoktur . Kürt halkı ‘liderler’ (Öcalan,Barzani,Talabani) grununun elinde oyuncak olmaktadır.PKK yapmış olduğu ve yapmaya devam ettiği söylemleri  Kürt halkı adına yapmaktadır.Avrupa’ya giden örgüt üyeleri ise ünivesiteler ve sivil toplum  örgütleri aracılığıyla ‘Kürt Sorunu’nu Batıya anlatmaya çalışmıştır.Batı toplumunda  bazı insanlar ise kendi ülkesinin  gündemi dışında gelişen bu konular  hakkında eksik  ve doğru bilgiye sahip olmadığı için, bu toplum  etkisi altında kalıyor. Böylelikle istenen geniş çaplı toplumsal etki kolaylıkla oluşuyor.Oysa ki geniş kapsamlı araştırmalara gerek kalmadan  PKK'nın kesinlikle Kürt halkının temsilcisi olamadığı, tam tersine Kürtleri baskı altına  alan komünist-anarşist bir yapıyı benimsediği gözlenmektedir. Öncelikle bilinmelidir örğütün içerisinde hemde sorumlu düzeyde Suriye,Irak ve İran vatandaşı vardır.Fakat  PKK’nın topraklarının bir kısmını ele geçirmek istediği  Suriye, Irak, Türkiye, İran gibi ülkelerde yaşayan Kürt insanların bir çoğu  Müslümanlardır. Kürt halkı ise aile bağlarına önem veren,gelenek ve göreneklerine  bağlı olan insanlardır.

PKK ise tam aksine ahlakı, aileyi,dini  ve her türlü manevi değeri  reddeden  Marksist dünya görüşüne sahip bir terör örgütüdür. Şu an her ne kadar aldatıcı bir emperyalist görünüme bürünmüş olsa da, kurulduğu 27 Kasım 1978 tarihinden günümüze kadar da ideolojisinden en ufak bir sapma göstermeden gelmiştir.

1974 yılında başlayan Abdullah Öcalan’nın devrimci örgütsel geçmişi,  Marksist bir yapı olan Ankara Demokratik Yüksek  Öğrenim Derneği ile oluşmuştur.27 Kasım 1978’de Diyarbakırın Lice ilçesinde yapılan bir toplantıyla “Kurtuluş Bildirgesi”ni düzenler ve adını  Kürdistan işçi partisi olarak degiştirir. Böylelikle PKK’nın hareket alanı genişler ve şehir eylemlerine başlar.Marksist bir yapısı olduğundan dolayı PKK sağ organizasyonlarlada çatışmaya girmiştir.PKK ilk saldırısını ise 25 Ağustos 1984 yılında Siirt’in Eruh ve Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde gerçekleşmiştir.ilk saldırısından beri süre gelen  kurumlara ve kuruluşlara büyük zararlar vermiş ve günümüzde hala büyük zararlar vermeye  devam etmektedir.Ülkemizde yaşanan bu vahşet, bölge halkına ve yurttaşlarımıza her zaman bir külfet ve zarar olarak yansımaktadır.

Meryem YÜKSEK

 

http://www.harunyahya.org/tr/Makaleler/210119/pkk-kurt-halklarinin-temsilcisi-degildir

http://www.gazetevahdet.com/pkknin-turkiyeye-ve-bolge-halkina-ekonomik-zararlari-30967h.htm

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye-PKK_%C3%A7at%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1

http://www.yalcinguran.com/2009/10/pkk-ile-kurdistan-iliskisi-uzerine/

 

 http://www.aljazeera.com.tr/dosya/pkk-nasil-kuruldu-ve-guclendi

 

 

 

Read 67172 times

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.