Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
Rus milliyetçi Jirinovski'den Istanbul'a atom bombası tehdidi | DerSpiegel
Rate this item
(0 votes)

 

Rusya'da düşürülen uçak sonrası gerilim tırmanmaya devam ediyor.

 

Kendisi Rusya'da Liberal Demokrat Partisi'nin lideri, fakat düşünceleri ne liberal nede demokratik. Jirinovski, eğer Ankara Ruslara Boğazı kapatma kararı alırsa, Moskova'nın İstanbul'u atom bombasıyla tehdit etmesi gerektiğini savundu.

Jirinovski Rus Parlamentosu'nun kürsüsünden,  "İstanbul´u sular altında bırakmak için boğaza atılan bir bomba yeterli olur" diye konuştu. Partisinden 56 vekilin bulunduğu Parlamento'da, Jirinovski aynı zamanda  Başkan vekilliği yapmakda.

Jirinovski'nin tutumu bu gerilim için gösterilebilecek örneklerden sadece bir tanesi.

Kırım'da Türkiye'ye öfkeli bir grup eylemci Erdoğan kuklası yaktı. Türkiye'den meyve ve sebze alınmasına karşı çıkan Başbakan danışmanı Onişenko,  "Türkiye'den alınan her bir domates, gençlerimize atılacak her bir roket'e katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu. Rusya'nın kuzeyinde bulunan Salehard şehrinde ise üzerlerinde "Türkiye'de tatil yapan ruslar terörist ortağı ilan edilecektir" yazısı bulunan pankartlar dikkat çekti. Yine sosyal medya'da bazı gruplar "1453 yılını unutmadık unutturmayacağız" şeklinde ifadeler kullandılar.   Bunun üzerine Rus milletvekili Gavrilov Türkiye Cumhuriyeti'ne, düşürülen uçağın özrü olarak Ayasofya'nın tekrar kiliseye çevrilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Rusya kabinesi Türkiye konusunda ağır yaptırımlar uygulama kararı aldı. 1 Ocak 2016'dan itibaren Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat  uygulaması kalkacak.  Rus firmalarının Türk işci alması yasaklandı. Futbol takımlarının Türk futbolcu transfer etmesi artık mümkün olmayacak.  Ayrıca yaklaşık 40 Rus üniversitesi Türkiye'deki üniversiteler ile ilişkisini bitirme kararı aldı.

Görünen o ki, Moskova'nın  Türkiye ile ilişkilerini düzeltmeye niyeti yok.

 

Der Spiegel

 

02.12.2015 

Read 59023 times Last modified on Cumartesi, 20 Şubat 2016 15:11

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.