Yeniliklerden Haberdar Ol
Kaydol
Türkiye Suriyeli sığınmacıları geri göndermeyi planlıyor | DieWelt
Rate this item
(0 votes)

 

Avrupa Birliği sadece Türkiye'den değil, Lübnan ve Ürdün'den de mülteci kabul etme kararı alırken beklenmedik bir durum ile karşı karşıya kaldı; Türkiye Suriyeli mültecileri İşid'in bulunmadığı bölgelere geri göndermek istiyor.

 

'Die Welt'in haberine göre  Avrupa Birliği bundan sonra sadece Türkiye'den değil, Ürdün ve Lübnan'dan da mülteci almaya karar verdi. Ayrıca mültecilere iyi bir yaşam koşulu sağlamak adına bu ülkelere maddi destekde sağlanacak.

Geçen haftasonu Almanya ve çevresindeki bazı AB ülkelerinden oluşan bir grup, Türkiye'nin mülteci yükünü azaltma amacıyla henüz belli olmayan bir sayıda mülteci kabul edeceklerini beyan etmişlerdi. İlk olarak AB, Ankara'ya  3 milyar avro destek sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde Brüksel'de gerçekleşen toplantıda Ürdün ve Lübnan yöneticileri , sığınmacılar konusunda ciddi yardım talebinde bulundular. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verilerine göre Lübnan'da 1.15 milyon, Ürdün'de ise 650 bin kayıtlı mülteci bulunmakda. Fakat kayıt olmayan mülteci sayısının ne olduğu meçhul.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok,  "Mültecilerin Lübnan ve Ürdün'de kalmaları için bu ülkelere finansal desteğimizi arttırmak zorundayız. Ancak oralarda mülteci sayısı çoğalırsa,  Avrupa ülkeleri sığınmacı kabul etmeye hazır olmalı. Ana hedefimiz sığınmacıların Avrupa'ya göçünü durdurmak" dedi.

Brüksel'de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile görüştüğünü belirten Brok, "Türkiye yaklaşık 100 bin sığınmacıyı İşid'in bulunmadığı Batı Dicle bölgesine geri göndermek istiyor. Ankara, Avrupa'ya sığınmacı akınını durdurmak için ciddi ve olumlu davranıyor" ifadelerini kullandı.

 

Die Welt

 

04.12.2015

Read 35145 times Last modified on Cumartesi, 20 Şubat 2016 15:11

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.